Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / (0555) 834 88 24

Ege Kıyılarında El Değmemiş Küçük Tatil Kasabaları

Anasayfa Yazılar Ege Kıyılarında El Değmemiş Küçük Tatil Kasabaları
Sevdiklerinizle Paylaşın

Ege Kıyılarında El Değmemiş Küçük Tatil Kasabaları

                           EGE KIYILARINDA EL DEĞMEMİŞ KÜÇÜK TATİL KASABALARI

Sizi bu haftasonu öyle yerlere götürücem ki bayılacaksınız,ilk olarak küçük bir kasabadan başlamaya ne dersiniz? Muğla'nın ULA ilçesine bağlı GÖKOVA körfezinde bulunan cennet köşe olan AKYAKA ilk turumuz.Buraya gelince ayrılamayacağınız hiç bırakamayacağınız tam bir huzur ve sakin dolu ,kendisine bir de eşsiz lezzetler eklenice görülmeye değer şirin bir kasabadır.Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan Akyaka, yakın yıllara kadar gözlerden uzak küçük bir balıkçı mahallesi olarak kalmıştı.Çevre il ve ilçelerden ve büyük şehirlerden gelen ziyaretçiler Akyaka’nın bakir doğası, yazın bile hiç kesilmeyen meltemi için Akyaka’da yazlık evler, turistik tesisler inşa etmeye başlamışlardır.Tam bir doğa harikası olan Akyaka her gecen gün kendisine hayran bırakıyor. Akyaka'dan geçen AZMAK NEHRİNİ kesinlikle görmelisiniz,öncelikle güne muhteşem bir sabah kahvaltısı yaparak başlayalım nerede mi?biz KORDON RESTAURANT tercih ettik,burada envayi çeşit köy lezzetleri eşliğinde manzara karşısında sabahınızı geçirebilirsiniz.Sonra bir güzel tekne turu yaparak gününüzü değerlendirebilirsiniz. Nehir sazlık manzarasıyla güzel olmakla birlikte birde ördekler varsa kesinlikle gezilmeye değer.Eğer çabuk acıkanlardansanız buradan ayılmadan birde balık yemenizi tavsiye ederim, nerede mi? ORFOZ RESTAURANT da muhteşem bir balık söyleyin ayaklarınızı Azmak Nehrinin soğuk sularına bırakarak manzara karşısında gün batımını izleyin derim. Akyaka küçük bir yer ama kesinlikle kendizi iyi hissetmenize yardımcı olabilecek bir yer.

 

        Daha gezilip görülecek yer yokmu? dediğinizi duyar gibiyim o halde rotamızı marineleriyle meşhur Göcek çevirelim.Biraz uzak ama olsun kesinlikle görmeniz gereken bir yer,Göcek, Fethiye’nin batısında, Dalaman Havalimanı’na 25 dakika uzaklıkta, doğanın ve mavinin içinde, 6 bin 500 nüfuslu küçücük bir cennet. Yat turizminde marka haline gelen bir yer olmasının yanı sıra aslında yerel özelikleriyle de epey dikkat çekici. Kıyıdan biraz içeri adımladığınız da Yörük şivesi ve davranış örüntüleri sizi kucaklar. Her ne kadar Ege sınırları için de olsa da benim için Göcek Akdeniz’dir. Kendiniz burada o kadar huzur dolu hissedeceksiniz ki hiç ayrılmak istemezsiniz.Küçük bir kaabayı andıran Göcek sizin için bir kaç günlük kaçamak yapmanızda ideal bir yer.Göcek denilince herkesin aklına lüks motor yatlar, Venedik villaları, pahalı marinalar gelecektir. Doğru olmakla beraber sadece bu kategoride sınırlamak büyük haksızlık olur. Özellikle son yıllarda trend haline gelen destinasyonu bir turist gibi değil de yerlisi gibi gezme yaklaşımı buraya çok yakışacaktır. Çünkü bunca değişime karşın özünü kaybetmeyen halkın gündelik yaşamını deneyimlemek herkese çok daha anlamlı tatil anıları kazandıracaktır. Burda pahalı bir tatil yapmanız da gerekmez kendinize Emlaksayfam.com dan mütevazi bir pansiyon secerek seyahatinize başlayabilirsiniz.Özel plajlar elbette hizmet veriyor ancak Göcek’in halk plajı (çok fazla kişi bilmediği için) özel plajlardan daha sakin desem yanlış olmaz. Halk plajımız İnlice Plajı merkeze 5 km. uzaklıkta, 800 metre uzunlukta sevdiklerinizle ya da tek başına masmavi suyunun, kumsalının tadını doyasıya çıkaracağınız bakir bir köşe.Tabi ki bununla kalmaz Göcek turumuz yılın belli dönemlerinde atm bir festival havası yaşanır,Birçok marka burada yelken yarışları, klasik müzik festivalleri ve daha birçok etkinlik düzenliyor. Göcek Kültür ve Turizm Derneği’nin bu sene 17. gerçekleştirdiği çocuk festivali alışageldiğiniz 23 Nisan kutlamalarından farklı, kordon boyunca rengarenk bir karnaval sunuyor. Yörük kültürünün izlerini yansıtan uluslararası yayla yürüyüşleri de katılımcılara unutulmaz bir dört gün yaşatıyor. Büyük şehrin kaosundan bunalıp kış aylarında sadece sakin bir hafta sonu geçirmek için bile Göcek’i tercih edenlerin sayısı özellikle son yıllarda artış gösterdi. Monako tarzı kafe ve restoranları, hava alanından ulaşım rahatlığı, Toros dağlarının huzur veren manzaraları sayılabilecek birçok nedenden sadece birkaçı…Yılın her günü tatil yapabileceğiniz yer olmakla birlikte kış aylarında da tercih edilir.

 

Sizi biraz daha küçük ama şirin bir yere götürelim mi? mesela caretta carettasıyla ünlü

Dalyan ,Akdeniz ile Ege'nin birlestigi noktada bir doga harikası olan Dalyan, 2008 yılında The Times tarafından Avrupa'nın en güzel açık alanı seçilmiştir. Dalyan son yıllarda, caretta caretta deniz kaplumbağaları ,Kaunos antik şehri, Kaya mezarları ve çamur banyolarıyla turizmin gözdesi haline gelen cennet bir beldedir. Dalyan Rehberi size bu eşsiz beldede unutulmaz bir tatil öneriyor. Dalyan'da ucuz ve ekonomik bir tatil sizleri bekliyor.


Dalyan, deniz kenarında değil, ama hem denizi, hem de gölleri var... Türkiye'nin en eski yerleşim yerlerinden Kaunos Antik Kenti burada... Kayalara oyulan kral mezarlarının en görkemlileri de Dalyan'da... Dalyan'ın her tarafından şifalı kaplıca suları fışkırıyor. Padişahlara bile hizmet etmiş Sultaniye Kaplıcaları da Dalyan'ın hemen dibinde... Dustin Hoffman, Sting gibi ünlüleri de konuk eden çamur banyoları da Dalyan'da... Labirenti andıran kanallarda doyumsuz tekne gezileri de, doğayla baş başa koylarda deniz keyfi de Dalyan'da... Balık sever misiniz? Levreğin, çipuranın, mavrinin, mırmırın hatta kefalin en lezzetlisini Dalyan'da yersiniz... Dünya'nın ilgisini çeken caretta-caretta kaplumbağaları da Nisandan Eylüle kadar Dalyan'ın konuğu olur...Nil kaplumbağaları ise sürekli Dalyan kanallarında yaşar... Kuş gözlemcisi misiniz? Dalyan deltası tam aradığınız yer... Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok kuşu burada görebilirsiniz...

Dalyan doksanlı yıllara kadar "in" bir tatil beldesi olmadı, kendine küçük ama kemikleşmiş bir müdavim topluluğu yarattı. Neon sevmeyenleri ve toprağa dair keyifler arayanları kendine çekti. Yurt dışı ya da yurt içinden yolu bir kez buraya düşen birçok kişi de yolunu bir daha buradan ayıramadı, yerleşik oldu Dalyan'ın en önemli geliri balıktı. Pamukçuluk ise ikinci sırada yer alıyordu.Bugün ise turizm ön sıraya geçti. Çok sayıda konaklama tesisi yapıldı. Dolayısıyla da Daldan 'da, kent yaşamının temel ihtiyaçları olan büyük alışveriş merkezlerindeki kadar şatafatlı olmasa da tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek büyüklükte bir alışveriş merkezimiz mevcuttur.Cıvıl cıvıl bir pazar kurulur her Cumartesi Dalyan'da. Binbir çeşit baharatların yan yana dizildiği tezgahlar, doğal alanlarda yetişmiş sebzeleri tahta tezgahlara dizen pazarcılar, el emeği göz nuru çeyizlik işlemeleri dahi bulabileceğiniz tuhafiyeciler, yolun üstüne gerilmiş tentelerin altında rengarenk plastiklerini, alüminyum tencerelerini yaymış seyyar züccaciyeciler. Bin bir kokuyu üzeri kalpli minik cam şişelere doldurup satan "misçi". Yerel tezgâhlarda dokunmuş kumaşlar, çiçekli basmalar, koyun çıngırakları, göz alıcı boncuklar, delikli keçi peynirleri, boy boy kavanozlarda zeytinler, mevsimine göre mantarlar, çintarlar kuzugöbekleri, dağlardan getirilmiş kar şerbeti satan beyaz önlüklü, pos bıyıklı bir adam. Dumanı mis gibi kokan tezgâhtan otlu peynirli ,patatesli gözlemeyle karnını doyuranlar. Oraya buraya çömelmiş ya da bağdaş kurmuş beyaz yemenili nineler, önlerinde dizi dizi bakraçlarda ayran ve kaymaklı yoğurtlar, birkaç domates, bir topak yağ, bir bakraç salça, sepette taze yumurtalar... Onları satacaklar da, aldıkları üç beş kuruşu evlerine götürecekler. Hepsi güler yüzlü, dost canlısı...

 Dalyan'da hayat su ile özdeşleşmiştir. Yakın zamana kadar, yaşam tamamen tekne üzerinde idi. Düğünler, konvoy halinde giden tekneler üzerinde yapılırdı. Satılacak mallar, pazarlara tekne ile götürülür, ihtiyaçlar alınıp getirilirdi. "İmamın kayığı" deyimini duymuşsunuzdur. Dalyan'da gerçekten imamın kayığı var. Çünkü mezarlık karşı kıyıda. Dalyan'da çoğunluğu tekneyle görülecek o kadar çok yer var ki, seçmekte güçlük çekebilirsiniz. Dalyan'ın suyundan mıdır,havasından mıdır nedir bilinmez, Dalyan 'da bir kaç gün kalıpta mutluluğu ve huzurlu bulup Dalyan'a aşık olmayan çok az kişi vardır.Dalyan da denize gitmek için iki yol var.İlk alternatif Dalyan Minibüs Kop. düzenlediği İztuzu dolmuş seferleridir. Dalyan meydanındaki caminin yanından hareket etmektedirler.İkinci alternatif ise Dalyan Tekne Koop. düzenlediği dolmuş tekne seferleridir. Bu teknelerde hemen caminin yanındaki iskeleden yapılmaktadır. Dolmuş teknelerle gidip-dönmek çok keyiflidir.Dalyanlı ve çevre köylerden olan tekne sahiplerinin büyük çoğunluğu Dalyan Tekne Kooperatifi’ne üyedir. Nereye, kaç kişilik tekne ile kaça gidileceğinin fiyatı belirlenmiştir.Kooperatifin dışında Turizm şirketlerinin de tekneleri vardır. Bunlar genellikle günlük turlar düzenlemektedirler.

Bir de halk arasında “Korsan” adıyla bilinen kooperatife üye olmayan Dalyan'lıların tekneleri vardır. Daha çok ilköğretim okulu tarafındaki iskeleyi kullanan bu tekneler, pazarlıkla yolcu taşımaktadır.

 

Bir başka ziyaretimiz de,el değmemiş doğası upuzun kumsalları,turkuaz denizi ve muhteşem manzaraları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan DALAMAN sakinliğiyle de ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Dalaman ilçesinde bulunan Sarıgerme tatil beldesi deniz,kum,güneş tatilinin yanı sıra antik kentleri ile de kültür ve turizmine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.Şehir gürültüsünden birkaç gün olsa da uzaklaşabileceğiniz Dalaman'ı sadece yaz aylarında değil bahar ve kış mevsiminde de ziyaret edebilir,uzun doğa yürüyüşlerine çıkarak stresten uzak durabilirsiniz.Birbirinden güzel koyları ve temiz havasıyla siz doğa severleri bekliyor.Size birkaç tüyo verebilirim,burada da cok güzel ve lezzetli tadları da denemeden gitmeyin derim,ilk olarak size halk arasında da KOCA KAFA diye adlandırılan MAVRU KEFALİNİ tavsiye ederim eğer deniz ürünlerini pek sevmiyorum ve SILCAN YOĞURTLAMASI Dalamanın en ünlü müzelerindedir, başka bir tercih ise OTANTİK TAŞ EV de köy kahvaltısını da önerebiliriz.Tüm bu güzellikleri görmek sandığınızdan da zor değil.Bahsetmiş olduğumuz kıyı kesim tatil yerlerinin size maliyeti bütçenizi zorlayacak şekilde olmayıp uygun ve farklı mekanlarda da konaklayarak tatilinizi sürdürebilirsiniz.Kendinize böyle küçük ödüller yapmalısınız ki,çevrenizi mutlu edebilin,bunun için yapmanız gereken tek şey  bütün bir hafta boyunca tüm  yorgunluğunuzu valize koyup kendinize de hemen Emlaksayfam.com adresinde uygun bir konaklama bulup yola koyuluyorsunuz.Şimdiden iyi güzel bir haftasonu geçirmeniz dileğiyle Mutlu Haftasonları....


Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0555) 834 88 24

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.