Loading...
Giriş Yap Hesap Oluştur

Çağrı Merkezi / (0555) 834 88 24

İmar Barışı Yeni Hesaplama Sistemi ve Yapı Kayıt Başvurusu

Anasayfa Haber ve Duyurular İmar Barışı Yeni Hesaplama Sistemi ve Yapı Kayıt Başvurusu
Sevdiklerinizle Paylaşın

İmar Barışı Yeni Hesaplama Sistemi ve Yapı Kayıt Başvurusu

     İmar barışı için iş dünyasından gelen itirazlar doğrultusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı değişik kararı aldı. Yapılan değişiklik doğrultusunda büyük rakamlar ödemek zorunda kalan Turizm tesisleri AVM’ler, hastaneler ve fabrika gibi yatırım bedelleri yüksek olan yapılar değişen hesaplama sistemi ile bu gibi büyük iş dünyasına kolaylıklar sağlanmış oldu.

    Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin konuya ilişkin açıklamasında; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a, başta oteller olmak üzere; büyük yapıların imar barışından faydalanabilmeleri için vermiş olduğu destekten dolayı şükranlarını dile getirdi.Kamu arazilerinde kurulan kaçak yapılar


Kaçak yapılar, Hazine ve belediye arsası üzerine yapılmış ise arazi ve emlak değeri inşa edilen yapının oturum alanı kapsamına göre hesaplanacak. Ayrıca ilgili kamu arazisi üzerinde birden fazla yapı var ise sadece Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunan yapıların arsa payları dikkate alınarak hesaplama yapılacak.

Sadece GES’ler değil HES ve RES’ler de girdi

Konuyla ilgili olarak kaçak yapı olarak başlanan güneş enerji santralleri (GES) imar barışına başvurduğunda, güneş enerjisinden elde ettikleri her bir megawatt enerji için 100 bin lira ödemeleri gerekiyordu. Yukarıda anlatılan hesaplama değişiklikle göre bu hüküm kaldırıldı. Rüzgâr enerji santralleri (RES), hidroelektrik enerji santrallerini (HES) de kapsayacak şekilde enerji üretim santrallerinin tamamı hesaplama sistemine dahil edildi.

Tersane ve liman yapıları

İmar barışı yapılan yeni hesaplamada İskele, liman ve tersanelerde her bir metrekare için 1500 TL olarak belirlenmiş oldu.

Kaçak yapı binalarının katları hesaplanırken, bodrum katlar da hesaba dahil edilmiş oldu. Ruhsatta görünmeyen ibadethaneler ile valilikler gibi merkezi yönetim çatısı altında kamu idarelerinin ticari olmayan yapıları da yapı kayıt belgesi bedelinden muaf kalındı.

Diğer Haberlere ulaşmak için tıklayınız

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver!

Hemen
İlan Başvurunuzu
Yapın.

Danışmanlarımız
Başvurunuzu
İncelesin.

İlanınız
Tüm Ağımızda
Ücretsiz Yayınlansın!

İlanlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0555) 834 88 24

Copyright © 2016. Her Hakkı Saklıdır.